Palmitoleinska kiselina
Ulje vučjeg trna sadrži visoku koncentraciju palmitoleinske kiseline, odnosno omege-7. Ovo je vrlo rijetka masna kiselina; komponenta sebuma kože, koja potiče formiranje staničnog tkiva i potiče zacjeljivanje rana. Kao važan čimbenik lipidne barijere kože, palmitoleinska kiselina pokazuje i antimikrobno djelovanje i ima zaglađujući i smirujući učinak na kožu.
Linolna i linoleinska kiselina
Ključne polinezasićene masne kiseline, koja stanice kože ne sintetiziraju i moraju se osigurati kao hranjiva tvar. One su preteča niza drugih masnih kiselina, a jedna od najvažnijih je arahidonska kiseline, koja je opet preteča ostalih važnih metaboličkih čimbenika. Uz to su linolna i linoleinska kiselina strukturne komponente u svakoj staničnoj membrani i pomažu obnavljanju kože, te podupiru njene funkcije.
Vitamin E
Prirodno prisutan u koži, gdje je jedan od najvažnijih antioksidansa. Lipofilna molekula nalazi se u lipidnoj membrani, unutar dvosloja i sprječava širenje faza peroksidacije lipida. Štoviše, vit.E djeluje protuupalno i pojačava aktivnost enzima prisutnih u koži.
Β-karoten
Najzastupljeniji pigment u ulju pulpe vučjeg trna. Između ostalog odgovoran je za intenzivno narančastu boju bobica. U koži se β-karoten pretvara u retinil ester i tako prelazi u preteču vitamina A. β-karoten je snažan antioksidans i lako prodire u epidermis iz topikalne formulacije. Tamo djeluje protiv slobodnih radikala čije nastajanje potiče djelovanje UV zraka. Posebice UV-A zrake brzo uništavaju β-karoten u stanicama, stoga se on mora nadoknaditi nakon izlaganju sunčevim zrakama. Znanstvenici su nedavno otkrili da je prirodni β-karoten u kombinaciji s vitaminom E puno snažniji od sintetskog β-karotena.